5 známých umělců

10. července 2018 v 8:00 | Yuki Anne-chan |  Články
Zdravíím *^*
Tentokrát jsem se napravila a píšu článek včas. A o čem že se budeme dnes bavit? Jak už říká titulek... Chtěla bych rozebrat 5 známých umělců. A proč vlastně? Párkrát mi bylo řečeno, že kreslím úplně jako Picasso... A jelikož mám za sebou maturitu z dějin výtvarné kultury... Tak si neustále musím pokládat otázky... Jakože kreslím kubisticky? Nebo ty lidi vlastně vůbec neznají umělce a nedokážou si je přirovnat k danému umění? A jelikož mé obrázky mají ke kubismu vcelku daleko, usoudila jsem, že to bude asi druhá varianta. A díky tomu jsem dostala nápad na tento článek.

A koho tedy budeme probírat? Vezmeme to popořadě, od nejstaršího.Leonardo da Vinci

Leonardo di ser Piero, původem z Francie. (1452-1519) Jméno da Vinci dospal podle vesnice ve které žil. (Leonardo z Vinci)
Byl to renesanční malíř. Krom malby však ovládal spoustu dalších věcí. Zajímal se o architekturu(zachovaly se kresebné návrhy), sochařství (Model jezdeckého pomníku Francesca Sforzy), psaní knih (Kodexy - O letu ptáků, O pohybu měření vody, O malířství, O perspektivě a proporcích.) Dále byl i vynálezce, vynalézal a navrhoval různé stroje na létání, boj. Navrhl například tank.
Co se týče jeho malby, přinesl do umění velké pokroky. Prvním z nich bylo zobrazování rukou v portrétu. A další technika sfumato - takové to lehké rozmazání obličeje.

Ukázka tvorby: Mona Lisa, Poslední večeře, Žena s hranostajem


Michelangelo Buonarroti

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni, pocházel z Itálie. (1475-1564)
Byl představitelem renesance a manýrismu. (Manýrismus znamená, že sice byl z určité doby, ale jeho tvorba byla lepší a geniálnější.)
Byl to malíř, sochař i architekt. Nejvíce vynikal v sochařství. Krom toho byl také básník.
Jeho nadání se projevovalo už od mala. V umění hledal dokonalost.
Co se týče jeho malby, jeho styl byl spíše sochařský. Tím myslím to, že postavy v jeho obrazech vypadají spíše jako sochy.

Ukázka tvorby: Poslední soud - sixtinská kaple, David, dvouplášťová kupole Katedrály sv. Petra ve Vatikánu.


Claude Monet

Claude Oscar Monet, byl francouzským malířem. (1840-1926)
Byl impresionistickým malířem a grafikem. Svým způsobem je otcem Impresionismu, tento umělecký styl byl pojmenovaný podle jeho obrazu Imprese-východ slunce. Často maloval různé cykly obrazů. Zobrazoval krajiny v zářivých barvách.
Snažil se zobrazovat zážitky a pocity.

Ukázka tvorby: Imprese-východ slunce, Lekníny, Stohy sena


Alfons Mucha

Alfons Maria Mucha, Český grafik a malíř. (1860-1939)
Představitel secese. Jeho práce byly převážně grafiky. Zobrazoval krásné ženy, květiny a pod. Zobrazoval věci s různou symbolikou - vycházel ze symbolismu.

Ukázka tvorby: Cyklus drahé kameny, Cyklus roční obdobíPablo Picasso

Pablo Ruiz Picasso, španělský malíř. (1881-1973)
Představitel kubismu.(Považován za jednoho ze zakladatelů) Byl také sochařem.
Co je vlastně kubismus za styl? Jedná se o styl, ve kterém byly věci zobrazovány z různých úhlů v jednom obrazu. Jdná se o prostorovou koncepci díla. Oblíbený byl zemitý tón barev. A jak už je i slyšet z názvu, tvary byly převážně hranaté.
A malá zajímavost, pokud si myslíte, že jediné co Picasso a umělci z dalších novodobých směrů dokázali, bylo to, jak jejich dílo znáte. Nebylo tomu tak. Každý musel nějak začít. A i Pablo Picasso maloval a kreslil studie.

Ukázka tvorby: Torso studie, Dívka s mandolínou, Portrét ženy


Jsou i další umělci, na které vám doporučuji se podívat: Vincent van Gogh, Paul Gauguine, Caravagio, Rubens... Nejraději bych je vyjmenovala všechny, ale tito jsou další mezi nejznámějšími. :)
Fuu ale že se mi vcelku zapotil mozek... (Popravdě jsem se na maturitu vůbec neučila a tahala jsem všechno z hlavy za celé 4 roky a i teď jsem musela vzpomínat. Pamatovala jsem si vše převážně z hodin ve škole. Dějiny ale patřily mezi jeden z mých nejoblíbenějších předmětů. Naučila jsem se tam spoustu nových věcí, co se týče porozumění umění a technik.)

Kteří z nich se vám líbí nejvíce? Mezi mé oblíbence patří první čtyři. Nejsem moc velkou faninkou moderních uměleckých stylů. Z nejmodernějšího umění obdivuji asi tak hyperrealismus, kdy je kresba více jak realistická.

Doufám, že teď také chápete, co jsem měla na začátku článku na mysli. Chtěla bych vám také říct, nepřirovnávejte umělce k dalším umělcům. Pokud se řadí do nějakého stylu, je jasné, že tam bude nějaká podobnost. Každý má však svůj osobitý styl, který do své tvorby vkládá. A pokud chcete nějakému umělci polichotit, nejsem si jistá, zda fráze "kreslíš jako Picasso" je ta správná. :)

Snad se vám článek líbil, budu ráda, když napíšete do komentářů, zda se vám líbil a zda byste chtěli, abych napsala ještě něco podobného. Můžete psát i své návrhy a svá přání, třeba vám někdy vyhovím a napíšu o tom. :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dívka s inteligentní přezdívkou Dívka s inteligentní přezdívkou | E-mail | Web | 13. července 2018 v 10:53 | Reagovat

U nás ve škole jsme tohle rozebírali na hodinách VKVT (vizuální kultura a výtvarná tvorba, jestli si pamatuji správně). I když momentálně tyto vědomosti moc nepoužívám, pořád jsem schopná přiřadit díla ke stylům. Myslím, že další podobný článek by přišel vhod :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Buy Me a Coffee at ko-fi.com
Typ blogu: Art a design / Vzhled blogu vytvořila Yuki Anne - obrázky jsou mou tvorbou :)