Jak se naučit kreslit

19. června 2018 v 7:45 | Yuki Anne-chan |  Články
Ahojte *^*
Dnes přicházím s odpovědí na otázku: "Jak se naučit kreslit?" Poslední dobou se mě pár lidí ptalo, jak jsem se vlastně učila a co dělám pro to, abych kreslila tak jak kreslím, nebo se zlepšila.
Budu tady popisovat to, co jsem dělala já sama. Ne každému to může vyhovovat.

Kreslila jsem už jako malá, ale to je takové to... Domeček, strom, plot a stickman v okně... Když mi bylo asi jedenáct, tak jsem se rozhodla, že chci být fakt jako dobrá v kreslení a že to chci někam dotáhnout. Předtím jsem se totiž zmohla jen na nějaké blbůstky a samotná kresba vypadala stále hrozně, nemluvě o stínování.


Potom přišel takový přelom... Kdysi jsem dostala knížku o kreslení... Jak se stát umělcem... Jednalo se o knížku s realistickou tvorbou. A to je, dámy a pánové, základ.

Ať už je váš záměr jakýkoliv... Nejprve se musíte naučit základy.
Na začátku je dobré si procvičit ruku - proto najděte nějaký starý kus papíru a snažte se nakreslit rovnou čáru jedním tahem... Můžete to opakovat déle. Potom se snažte nakreslit previdelné kolečko jedním tahem... Můžete vyzkoušet i jinačí tvary, ale snažte se, aby byly přesné. Toto vám pomůže vylepšit kontrolu nad vaší rukou.

A dál? Zmíněné cvičení ruky můžete opakovat kdykoliv a jak dlouho chcete. Někomu vyhovuje se procvičit, než začne kreslit. Když máte toto splněné, můžete se pustit do složitějších věcí. Najdete pár předmětů v místnosti kde sedíte... Může to být hrnek, váza, náramek, tužka či konvička... Cokoliv co vás napadne. Tyhle věci si postavte před sebe a snažte se jen volnou linkou zachytit jejich tvar. Nic nestínujete... Klidně jimi zaplňte celý papír, nemusí být v originální velikosti.

Dalším stupněm je realističtější zachycení. Postavíte si před sebe několik předmětů a snažíte se je kreslit tak, aby vypadaly stejně a byly i stejně velké vůči sobě. Můžete se pokusit je stínovat nebo šrafovat, abyste si uvědomili, jak jsou plastické.

Teď můžete zkoušet další a další věci. Když budete kreslit realisticky, vaše oko i ruka se zlepší a časem opravdu uvidíte velké změny. Samozřejmě záleží na tom, jak často kreslíte.

Pokud se chcete v kreslení dále zlepšovat, je dobré procvičovat kreslení perspektivy, choďte ven... Sedněte si na lavičku a kreslete ulici, vzdalující se prostor, lidi, různě padající stín a světlo...

Trénujte kreslení lidí, anatomie... Zvířata a jejich anatomii... Proporce různých věcí... Je super když máte k dispozici různé rekvizity jako například model kostí... Přihlašte se na kurz kreslení či malby...

Co mě dále pomáhá v zlepšení? Například, když jsem začínala s anime, tak jsem často kreslila podle různých předloh a snažila se, aby obrázek vypadal úplně stejně jako na předloze. Tím jsem se také zlepšovala. Odpozorovala jsem spoustu věcí. (Ne nepovažovala jsem obrázky podle předlohy za své originální dílo a ani nadále nepovažuji :D)
Když chci nějak inovovat svůj styl, hodně projíždím různé stránky, sleduji styly ostatních lidí a potom jdu do programu a snažím se díky této inspiraci přijít na něco svého.
Další super věcí je sledování videí... Ještě že máme ten youtube! Speedpainty, kreslení, malování, tutorialy... Je toho spousta ať už se chcete jen motivovat, nebo něco přiučit.
Často jsem zkoušela různé challenge jako třicetidenní challenge v kreslení... Nebo Inktober... Žádný jsem zatím nezvládla dotáhnout do konce. Ale své ovoce to přineslo!
Co je tu ale hlavní... Nevzdávat se a vždy jít dál. Pokud chcete být opravdu dobří, chce to trénovat a najít si na to čas. :)

Více k tomu asi ani napsat nemohu, jelikož to, jak vám něco půjde je jen na vás. Když se člověk snaží, může dosáhnout velkých věcí!!!

Hodím vám sem pár porovnání, jak to šlo mně...

Kresba: (2010-2017)
Kresba anime: (2011-součastnost)
Digitální tvorba: (2011 - součastnost)


Nakonec... Co tím chci říct? Člověk se nezlepší jen tak ze dne na den... Chce to pracovat měsíce a roky, než se dostanete tam, kam chcete. A já mám ještě cestu před sebou...

Pokud máte nějaké dotazy, ptejte se v komentářích, ráda na ně odpovím. Pokud chcete doporučit nějaký tutorial, video... Taky se ptejte.

Budu ráda, když mi do komentu hodíte odkaz na vaší tvorbu, pokud tvoříte. :)

Snad vám tento článek byl nějak užitečný a mějte se fajn ^^

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aya Aya | Web | 22. června 2018 v 11:16 | Reagovat

Jak se něco naučit, než to jenom cvičit, cvičit, cvičit. :D Něco na tom totiž je! Moc hezký článek a o těch procvičovacích cvičení s rukou jsem ještě neslyšela, určitě to vyzkouším. Teď mám chuť přes léto se zlepšovat. ^^ A přes jarní semestr jsem chodila do večerní kresby, kde jsme kreslili lidskou figuru, bylo to strašně super a jsem moc ráda, že jsem se tam dostala, protože mi to hodně dalo!

2 Caitlyn Caitlyn | Web | 24. června 2018 v 7:23 | Reagovat

Ja som sa naučila kresliť rovnako ako ty. Iba som kreslila podľa predloh, a postupne už som to vedela 'obkresliť', a prešla som na vyšší lvl, začala tvoriť sama. Ježiši, to bola katastrofa :D Ale postupne som sa zlepšila. Čo sa týka realizmu, to som skúšala, a doteraz ma to znova nechytá. Skôr ten cartoony style. Keď už sme u cartoony style, iba včera som dokončila jednu kresbu, dnes idem bojovať s ďalšou :D Wish me luck :D

3 Yuki Anne Yuki Anne | Web | 24. června 2018 v 10:23 | Reagovat

[1]: :O taky jsem přemýšlela nad něčím takovým, člověk se vždycky může naučit něco nového *^*

[2]: yeyy good luckk :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Buy Me a Coffee at ko-fi.com
Typ blogu: Art a design / Vzhled blogu vytvořila Yuki Anne - obrázky jsou mou tvorbou :)