Proč učitelé nechtějí, abychom kreslili anime?

5. května 2018 v 16:16 | Yuki Anne-chan |  Články
Toto je velmi často diskutované téma a proto jsem se rozhodla o tom napsat článek. Každý z nás chodí nebo chodil do školy a myslím, že se najdou i tací, kteří měli takový problém... Učiteli vadilo, že kreslí zrovna anime...

Na každé škole najde alespoň jeden člověk, který sleduje anime. Tento článek budu směřovat na lidi, kteří anime i kreslí.
Proč učitele, na výtvarku nebo podobný předmět, nechtějí, abychom kreslili anime? Určitě jste si tuto otázku nejméně jednou položili. Proč ne? Co jim na tom vadí? Učiteli na matematiku to bude zjevně jedno, ale učitel na výtvarku bude mít hned několik výhrad… Probereme si to tedy od začátku. Nebudeme si nic nalhávat, anime jsme nevymysleli my, pouze jej překreslujeme nebo vylepšujeme styl. Takže pokud chcete dělat něco jiného… No znáte to, řešení může být spousta.


Další zásadní problém? Anime a manga se sice hojně rozšiřují i do Evropy, není tu však mnoho společností, které by vydávaly mangu či studia, kde by se tvořilo anime. Proč je toto problém? Spousta Japonců vám od mala může říct: "Mým snem je stát se kreslířem mangy a chtěl bych, aby z toho jednou bylo anime." To je krásný sen, no ne? Máte ho taky? Tak se asi rychle postavte nohama na zem. Pokud tedy nejste nějaký manga génius, který od batolete žvatlá japonsky. V Čechách se dá sice manga vydat, ale pouze ve sborníku české mangy Vějíř, který vychází jednou ročně a jeho křest probíhá na Animefestu. Anime? No k tomu už se tu tak jednoduše nedostanete. A toto je druhým zádrhelem, proč podle učitelů nekreslit anime.

A dál? Pokud učitel nemá problém s tím, že anime není designové a nemá problém ani s tím, že naše sny nejsou příliš realistické… Co jim pořád vadí? Takhle si sedíte na hodině figurální kresby a kreslíte člověka, který sedí před vámi… Uděláte mu větší hlavu, hubenější ruce, zapomenete na nehty, velké oči se spoustou odlesků nesmí chybět. Ano… Je to tak. Na figurálku chodíme proto, abychom se naučili, jak funguje lidská anatomie a od té potom můžeme odvodit svůj anime styl. Ale učitelům to raději nekreslete, přeci jen sem chodíme proto, abychom se něco naučili ne? J
Nejsem si jistá, zda jsem vyjmenovala všechny problémy. Mohu tedy zmínit už jen zbylé, které mě napadají. Pokud učiteli nevadí nic z toho, co jsem již vyjmenovala, může to být… Averze? Člověku se nemusí líbit styl? Každý má rád něco, a pokud se mu zrovna to naše nelíbí, nebudeme mu to vnucovat!


Přečetli jste si vše, co jsem měla na srdci a stejně máte pocit, že si chcete jít za svým snem? Dobrá tedy… Jelikož také nestojím zrovna nohama na zemi, budu vás v tomto podporovat. Co dělat? Hned na začátku bych vás chtěla upozornit, že nevolíte zrovna jednoduchou cestu. S tímhle totiž musíte jít více do světa. Proto se zaregistrujte na nějakou mezinárodní stránku… Zjevně se budete muset zlepšit v angličtině… Koukněte se, jak tvoří jiní, zlepšujte se a hledejte svůj styl. Je potřeba zaujmout lidi něčím, co ještě neviděli. Rozhodně nekopírujte ničí tvorbu, uškodíte nejen jemu, ale i sobě! Do své tvorby zahrňte své koníčky, co se vám líbí a co vás baví. Jsou i lidé, kteří mluví skrze svou tvorbu a v reálném životě vám toho vlastně tolik nepoví. Existují i další možnosti, tato je však pro studenta střední školy zatím nejjednodušší a nejpřijatelnější.
Proto kreslete si, co chcete, ale nezapomínejte, že se jednou v životě budete muset něčím uživit.

Co mě přimělo tento článek napsat? Sama jsem studovala střední v oboru Grafický design. Učitele na grafiku vcelku odsuzovali anime... Jak už jsem psala, je to styl, který někdo vymyslel a jen se upravuje. A to je v designu špatně, design je o tom - vymýšlet nové věci a inovace. A stejně tak učitele na kresbu, anime postavy mají jinačí proporce a celkově anime trochu ovlivňuje mou realistickou kresbu. Proto byli schopní i snížit známku.
Mohla bych to vysvětlit ještě na jedné věci. Na této škole je výstavní salonek (chodba a na stěnách jsou skleněné rámy) každopádně každý čtvrtrok se zde vyměňují studentské domácí práce. "Můžete tam dát cokoliv se své domácí tvorby." Říkali nám. A tak jsem udělala... Dala jsem tam obrázek v anime stylu. První, co jsem si vyslechla bylo, že anime není cesta! Rok po tom spolužačka dostala zhoršenou známku, jelikož polovina její práce bylo anime... Svou poslední práci, kterou jsem tam dávala, jsem obhájila tak, že jsem si vyvinula vlastní styl odvozený od anime a že jsem se snažila zobrazit různé pocity a pod...
Proto ne každý může mít na škole tento problém. Článek jsem věnovala hlavně těm, kteří ten problém mají, aby ho lépe pochopili. Protože v takové situaci, v jaké jsem byla já, je jediný možný postup prostě kreslit si své věci vedle a do školy dělat pouze seriózní věci, které učitele schvalují. V té škole vám jde hlavně o to, abyste prošli. :)

A to by bylo k tomuto tématu vše. :) Pokud máte nějaké dotazy, můžete se zeptat v komentářích. :)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aki Aki | 5. května 2018 v 16:50 | Reagovat

Tak to já to na umělecký úplně jinak :) když jsem tam dorazila a byla v prváku tak ano .. učitel tam dokonce pomlouval jednoho kluka, co kreslil manga a říkal přitom jaký jsou to zgarby ... ale po tom co jsem to dokázala plně obhájit to uznal a v mé tvorbě mě podoproval. Dokonce mi před celou školou vychválil moji ecchi mangu :---D :) a teď na výšce to vůbec nikomu nevadí, spíš naopak dost učitelům (kteří jsou i 50+) se to líbí a líbí se jim, že si jdu za svým.

A tady taky vydavatelství Zanir (https://www.zanir.cz/) který vydává méně známý umělce, takže myslím, že je tu možnost mít i vlasní svazek mangy třeba skrze ně :) nebo ty vlastní náklady.
Určitě je i minimální šance, pokud někdo napíše dost dobrou věc, aby se z toho stalo i anime (i když jsou to podle mě skoro všechno przniči origálů :D :D málo který studio se drží 100% předlohy)  na AMzone vyšel článek (http://amzone.cz/clanek/18/03/francouzska-manga-radiant-chysta-anime) kdy francouzský autor získal anime adaptaci na svoji shounen sérii a je i vícero třeba čínských, korejských nebo  třeba ty webkomiksy (u kterých je podle mě největší pravděpodobnost, že se toho někdo chytne, když je to hodně populární) :)))

2 Caitlyn Caitlyn | Web | 5. května 2018 v 18:08 | Reagovat

Problém nie je so samotnou mangou, ale s tým čo sa preberá na škole a aj to závisí od názoru jedinca. Vysvetlím.

Ak si na umeleckej, veľa času sa trávi kreslením realizmu, zátiší+teória, atď. Preto učitelia podľa mňa nechcú, aby sa anime kreslilo. Proste to nie je to, čo by nás mali učiť. Ale to iba vychádzam z rozprávania kamošky ktorá na umeleckú chce. Naopak, mojej učke výtvarnej na základnej sa páčilo, že kreslím cartoons/mangu/chibis, a bola z toho paf. Každý umelec má proste štýly ktoré preferuje. Preto bude mať učiteľ ohľadom mangy buď kladnú alebo zápornú odpoveď. Proste je to o tom,l či sa im to páči a podľa toho to ako štýl umenia aj uznajú. A keď už sme u toho.

Problém je aj so samotným art. Byť umelcom v dnešnej dobe je náročné. Veľa umelcov potrebuje aj druhú prácu, aby sa uživili. Nie je to teda len o kreslení mangy, ide aj o to, že umenie  nie je tak žiadané ako iné odbory. Asi každý čo vyštudoval umeleckú mi povedal, ako toho ľutuje, že na takú školu išiel. Nie je to proste to, čo ľudia masovo chcú, ako napr. techniku, jedlo. Nejde teda len o mangu, ide o celkovo umenie. Preto je tak ťažké byť umelec. A nemyslím ľudí čo kreslia instagram a majú aj 100k sledovateľov. Myslím skutočných profíkov z rôznych krajín.

Som sa zas rozpísala :D

3 Yuki Anne Yuki Anne | Web | 5. května 2018 v 18:43 | Reagovat

Yup vždyť právě... Není to na každé škole, ale někdo se s tím může setkat, proto jsem o tom psala, aby ten daný člověk když se ho to bude týkat pochopil, proč to učiteli vadí :) Sama jsem studovala design a tam bylo anime brané jako to nejhorší co člověk může nakreslit :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Buy Me a Coffee at ko-fi.com
Typ blogu: Art a design / Vzhled blogu vytvořila Yuki Anne - obrázky jsou mou tvorbou :)