Jak se vypořádat s artblockem

31. května 2018 v 10:00 | Yuki Anne-chan |  Články
Ahojte :)
Jak se máte? Já abych pravdu řekla, tak by mohlo být i lépe. Každopádně jak si tu tak kreslím storyboard k manze, napadlo mě... Co když mě v půlce chytne artblock a nebudu vědět co dělat, nebude se mi chtít kreslit... A tak jsem se rozhodla se s vámi podělit o pár typů, jak se vlastně s artblockem vypořádat.Jak vlastně poznám, že je to artblock?
Jsou různé vědecké výzkumy, které potvrzují, že člověk je někdy dobře soustředěný na kresbu a jiný den je najednou úplně na dně ale naopak mu to logicky myslí. Je tohle artblock? Dle mého názoru není. Sama jsem si všímala toho, jak mi jde práce během celého měsíce, někdy vypadal obrázek skvěle, jindy příšerně. Záleží to asi na vašem rozpoložení, jakou máte náladu a jak moc se snažíte.
Artblock je tedy fáze, kdy nemůžete přijít s ničím. Chcete kreslit ale nevíte co... Víte co kreslit ale absolutně vám to nejde a končíte tím, že máte obrovskou hromadu zmuchlaných papírů všude kolem a nic z toho...

Jak se z toho dostat?
Pro mě v tomto hraje velkou roli to, zda jsem šťastná, smutná nebo rovnou v depresi... Proto mohu navrhnout hned několik věcí.

1. Inspirace
Inspiraci můžeme najít v čemkoliv. Moc se mi líbí videa od Rosse Trana, který dokáže fotografii nepovedeného hotdogu přeměnit v anime postavu a ještě to vypadá epicky. Tohle je jeden typ inspirace, kdy můžete svou tvorbu hledat ve všem a mě to někdy hodně pomáhá, když jsem v koncích a nevím co tvořit. Také se vyplatí omrknout tvorbu ostatních lidí, jak tvoří, jaké mají nápady...

2. Motivace
Motivace je snad nejdůležitější věcí. Pokud člověk nění nějakým způsobem motivovaný, nemá tak úplně důvod něco dělat. Samozřejmě u kreslení jde i kreslit si jen tak pro radost bez smyslu... Ale my tu řešíme artblock, který ne a ne končit... Doporučuji podívat se na nějaký film, zároveň u toho trochu zarelaxujete a vytřídíte si myšlenky... Ale jaký film? Samozřejmě co nejblíže tématice toho, co chcete dělat. Netýká se to jen kresby ale třeba psaní, rádi píšete povídky a najednou máte okno a prostě nevíte. Já takhle koukám na anime, čím více má dílů, tím je to lepší. Získávám průběžnou motivaci něco dělat, protože postavy jsou do toho svého tak zapáleny, že vás to prostě motivuje.
Každý se však motivuje jinak. Může to být kamarády, rodinou, zvířaty, procházkou do přírody, četbou knihy či rozhovorem s někým koho obdivujete.

3. Nechte to plavat...
"Jak to myslíš jako vybodnout se na všechno? Nechat si utéct čas, který mohu věnovat tvorbě?" ... Ano je to tak. Pokud vám nepomůže ani inspirace a ani motivace... Nejlepším řešením je prostě si od toho odpočinout, týden, dva týdny... Záleží na vás. Ale relaxace a změna režimu pomáhá hodně, děláte jiné věci, přemýšlíte nad něčím jiným a pak se za týden nebo za dva vrátíte... A začnete tvořit... A ta tvorba je najednou taková lepší, nenucená... :)

Toto jsou tedy mé tři velké typy, jak zabojovat s artblockem. Doufám, že někomu přijdou i užitečné. :)

Míváte artblock? Jak se ho zbavujete vy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Caitlyn Caitlyn | Web | 1. června 2018 v 13:56 | Reagovat

Ja mám artblock každý deň :D Ako, vážne. Poviem si že idem kresliť, ale potom sa na to vykašlem. Chýba mi motivácia. Ale dnes chcem fakt kresliť, lebo ma od pondelka čakajú samé testy a nebude čas. Mne stačí povedať "proste teraz idem kresliť" a idem. Väčšinou :D Proste keď nemám motiváciu, pozriem si dajáke video alebo počúvam hudbu, ale ide to samo.

2 Aya Aya | Web | 9. června 2018 v 10:45 | Reagovat

Pro mě rozhodně užitečný článek a jak s tím bojovat právě nevím! :D Motivace rozhodně dělá svoje a taky snad díky tomu nechávám plavat svoje kreslení "i několik let". Tvůj článek mě ale hezky inspiroval a doufám, že se mi podaří si k tomu znovu vytvořit vztah. ^^

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Buy Me a Coffee at ko-fi.com
Typ blogu: Art a design / Vzhled blogu vytvořila Yuki Anne - obrázky jsou mou tvorbou :)